wtorek, 11 grudnia 2007

Szybkie włączanie i wyłączanie komputera

Niektórzy z Was nie wyłączają komputera, chodzi on 24h na dobę. Też tak robiłem. Spowodowane było to nieopłacalnością wyłączania na krótszy czas (np. 15-30 min) - zbyt długi czas oczekiwania.

Obecnie moim głównym komputerem jest laptop. Szczerze mówiąc to prawie nigdy nie używałem trybu Hibernate (Zahibernuj) lub StandBy (Stan wstrzymania) w zwykłym stacjonarnym komputerze. W notebookach po zamknięciu klapy domyślnie przeważnie ustawiona jest funkcja hibernowania.

Hibernowanie


Hibernowanie komputera to proces, którego efektem jest normalne wyłączenie komputera - z jednym małym ale ważnym szczegółem. Wszystkie dane z RAM (czyli pamięci operacyjnej) zostają zapisane na dysku twardym. Po ponownym uruchomieniu komputera widzimy wszystko tak jak przed procesem hibernacji. Jeśli mieliśmy uruchomione jakieś programy to nie musimy ich ponownie włączać. Oszczędzamy czas.

Stan wstrzymania


Stan wstrzymania komputera to stan z goła odmienny od hibernacji czy zwykłego wyłączenia komputera. W skrócie mówiąc polega on na wyłączeniu wszystkiego poza pamięcią RAM. Dyski twarde, procesory itp. nie pobierają prądu.

Hibernowanie czy Stan wstrzymania?


Jeśli odchodzimy od komputera na krótki okres czasu to możemy wykorzystać Stan wstrzymania. Działa błyskawicznie, oszczędzamy czas. Komputer zużywa również o wiele mniej prądu (tylko pamięć RAM).

Jeśli natomiast odchodzimy na dłuższy okres czasu to warto wybrać opcję Hibernowania. Nie tylko oszczędzamy czas - w porównaniu do normalnego wyłączania komputera - ale również energię - nie jesteśmy narażeni na nagłe wyłączenie prądu czy wyczerpanie baterii (tak jak w Stanie wstrzymania).

Brak komentarzy: